Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

Kierowcy

O tym, że w okularach korekcyjnych prowadzenie samochodu nie zawsze jest komfortowe, wie chyba każdy kierowca.  Trudna sytuacja dotyczy zwłaszcza kierowców mających astygmatyzm.

Około 40% pacjentów operowanych z powodu zaćmy ma również problem z wadą wzroku, jaką jest astygmatyzm. Dla prawidłowego widzenia samo zoperowanie katarakty nie wystarczy – potrzebna jest również pomoc okulistyczna w zakresie korekcji astygmatyzmu.
Do niedawna stosowano dwie metody takiej korekcji – wprowadzając je po operacji zaćmy. Najczęściej były to klasyczne okulary do dali i do bliży z odpowiednimi „cylindrami”, rzadziej – laserowa korekcja pozwalająca pozbyć się astygmatyzmu raz na zawsze.

Od niedawna pomóc można osobom chorym na zaćmę i astygmatyzm. W czasie jednego zabiegu. Umożliwiają to nowoczesne soczewki toryczne amerykańskiej firmy Alcon.
Taka soczewka jest soczewką zwijalną wykonaną z akrylu hydrofobowego. Jej toryczna część optyczna pozwala na korekcje astygmatyzmu rogówkowego. Mamy kilka rodzajów takich soczewek (różnią się poziomem korekcji astygmatyzmu), które można zastosować u pacjentów z astygmatyzmem od 0,75 dioptrii do powyżej 2 dioptrii.

Inną metodą korekcji astygmatyzmu (chociaż dotyczy to zwykle astygmatyzmu wtórnego – powstałego po wcześniejszych operacjach oka lub w wyniku urazu) jest laserowa korekcja w oparciu o topografię rogówki.

Przeczytaj następny artykuł z poradnika pacjenta: »