Metody leczenia
Zez jest to problem, który dotyczy nie tylko dzieci, lecz także dorosłych. Podstawowym objawem tej choroby jest nie tylko nierównoległe ustawienie oczu, ale brak widzenia obuocznego, przestrzennego, trójwymiarowego (3D). Uniemożliwia to wykonanie wielu precyzyjnych czynności oraz zawodów, zwłaszcza tam, gdzie to widzenie obuoczne jest potrzebne.
W przypadku małego dziecka konieczne jest wczesne rozpoczęcie leczenia. W niektórych sytuacjach wystarczy jedynie prawidłowe przepisanie korekcji okularowej. Pewne typy zeza poddają się leczeniu ortoptycznemu, czyli ćwiczeniom stosowanym w gabinecie, jak i w domu. Złożone lub niepoddające się leczeniu zachowawczemu przypadki wymagają operacji.
U dorosłych, u których zez powstał nagle, z reguły występuje objaw podwójnego widzenia. Takie przypadki wymagają pilnej operacji ze względu na poważną uciążliwość tego objawu. Pacjenci zezujący od dziecka lub leczeni nieskutecznie wymagają starannego przygotowania do zabiegu. Należy jednak pamiętać, że wyleczenie możliwe jest w niemal każdym przypadku i każdym wieku.
Jak się przygotować do operacji zeza?
Ponieważ zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, trzeba pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:
- 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść ani pić – aby uniknąć zachłyśnięcia. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki – powinien je wziąć o zwykłej porze
- 24 godziny przed zabiegiem nie pić alkoholu
- Nie lakierować paznokci i nie robić makijażu
- 6 godzin przed zabiegiem – nie palić
- Zdjąć biżuterię
- Trzeba zapewnić sobie transport do domu wraz z osobą towarzyszącą
Kontrole i rekonwalescencja
Ponieważ zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, trzeba pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:
- 24 godziny po zabiegu nie pić alkoholu
- 24 godziny po zabiegu nie podejmować ważnych decyzji
- Na drugi dzień po zabiegu lekarz kontroluje stan oka
- Po tygodniu – druga kontrola u lekarza okulisty
- Ostateczne efekty zabiegu będą widoczne dopiero po 6-8 tygodniach