Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

Jak rozpoznać jaskrę - czynniki ryzyka

  • w twojej najbliższej rodzinie (dziadkowie, rodzice, rodzeństwo), ktoś choruje lub chorował na jaskrę
  • jesteś krótkowidzem o wadzie wzroku większej niż – 4 dioptrie
  • cierpisz na migrenowe bóle głowy
  • twoje dłonie i stopy są stale zimne
  • chorujesz na cukrzycę lub miażdżycę
  • masz podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi
  • twoje ciśnienie ogólne jest niskie

Jeśli zgodziłeś się z co najmniej z dwoma powyższymi stwierdzeniami, odwiedź okulistę.

Jaskrę rozpozna każdy lekarz – okulista. W przypadku mocno zaawansowanych zmian wystarczy badanie dna oka i pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. W początkowej fazie rozwoju jaskry, wskazane jest wykonanie badań dodatkowych: pola widzenia, GDX, OCT – moduł jaskrowy, HRT, czasami krzywej dobowej ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wykonujemy również badania pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego z uwzględnieniem grubości rogówki. W ten sposób oceniamy rzeczywiste ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Leczenie

Jest dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. Zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania jaskry, a także wieku, obecności chorób sercowo-naczyniowych, wady wzroku.

Leczenie jaskry to głównie podawanie leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz leków zwiększających przepływ krwi w naczyniach odżywiających nerw wzrokowy. W przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego wykonujemy zabiegi laserowe (irydotomia laserowa), zabiegi przetokowe (trabekulektomia), zabiegi setonowe (implanty Ex-press) oraz kanaloplastykę. Mają one ułatwić odpływ cieczy wodnistej z gałki bądź zmniejszyć jej produkcję – obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nowością jest wszczepianie implantu żelowego XEN, który przeznaczony jest do wykonywania kanału poprzez twardówkę, pozwalając na przepływ cieczy wodnistej oka z przedniej komory oka do przestrzeni podspojówkowej w celu długotrwałego obniżenia ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania. Zabieg jest małoinwazyjny, skuteczny, nie wymaga stosowania szwów.

Umów się na wizytę

Nasza kadra

prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik jest współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej. Wśród jego…

pokaż więcej

prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik

Profesor Jacek P. Szaflik jest kierownikiem i ordynatorem Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego WUM…

pokaż więcej

dr hab. n. med. Anna Kamińska

Adiunkt w Katedrze Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Wykształcenie: I Wydział Lekarski AM w Warszawie Specjalizacje:…

pokaż więcej

dr hab. n. med. Anna Zaleska-Żmijewska

dr Danuta Zawadzka

dr Agata Bełżecka

Specjalista chorób oczu. Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej, I WL, w latach 1988-1995. Staż podyplomowy odbyła…

pokaż więcej