Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

Dobór soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe zapewniają najbardziej fizjologiczne widzenie, zbliżone do widzenia u osób bez wady wzroku. Soczewki powinien dobierać lekarz okulista. Jeżeli są prawidłowo dobrane, pacjent jest poinstruowany, jak należy je pielęgnować to mogą być  bardzo bezpiecznym sposobem korekcji.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z defektem kosmetycznym w obrębie gałki ocznej (np. bielmo rogówki, ubytki i brak tęczówki, zaćma patologiczna) możemy zastosować soczewki przywracające oku normalny wygląd. Szczególnym rodzajem są soczewki obturacyjne stosowane w leczeniu niedowidzenia.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Twarde

sferyczne
toryczne
terapeutyczne

Miękkie

Ze względu na materiał, z którego są wykonane dzielimy na:
hydrożelowe
fluorosilikonowe
Ze względu na budowę, dzielimy na:
sferyczne
toryczne
terapeutyczne

Kosmetyczne

protetyczne
zwariowane

Warto wiedzieć

Czy soczewki są bezpieczne?

Tak. Są tym bardziej bezpieczne, im wyższy jest stopień przepuszczalności soczewki dla tlenu a czas noszenia krótszy (częstsze wymiany na nowe i krótsze noszenie w ciągu dnia).

Czy mogę sama dobrać soczewki?

Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ można sobie zrobić krzywdę omijając okulistę w tym wypadku. Nie poczuje Pani od razu np. że soczewka jest za ciasna.

Nasza kadra

dr Bożena Grechuta

dr Aneta Bembenek

Specjalista chorób oczu, lekarz medycyny estetycznej. Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Studia…

pokaż więcej