Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

Drobne zabiegi na gałce ocznej - niektóre zmiany wymagają interwencji chirurga

Skrzydlik

to zmiana degeneracyjna spojówki, przypominająca skrzydło owada – stąd jej nazwa. Patologicznie zmieniona spojówka napełza w postaci klina na rogówkę. W przypadku szybkiego wzrostu może dojść do sytuacji, kiedy szczyt skrzydła wchodzi w oś widzenia i upośledza ostrość wzroku. Dlatego zmianę należy operować jak najwcześniej. Choroba najczęściej występuje u osób pracujących na świeżym powietrzu w dużym nasłonecznieniu.

Zmiany barwnikowe

to skupiska komórek barwnikowych (melanocytów) umiejscowione na gałce ocznej. Z reguły są stabilne i niegroźne. Jeśli jednak zauważysz, że zmiany się powiększają, wskazane jest ich usunięcie.

Zmiany degeneracyjne spojówki

np. tłuszczyk. Zmiana związana z wiekiem, umiejscawiająca się najczęściej przy rogówce „na godzinie 3 i 9”.

 

Drobne zabiegi na powiekach

Zmiany kosmetyczne

Kępki żółte – xantelasmy – skupiska cholesterolu, najczęściej umiejscowione w kątach wewnętrznych oczu na górnej i dolnej powiece. Są to niegroźne zmiany kosmetyczne.
Brodawki – różnej wielkości zmiany patologiczne skóry, będące najczęściej wynikiem infekcji wirusowej
Gradówka – zmiana patologiczna powstała w wyniku przebytego zapalenia gruczołu Meiboma. Z reguły ma wielkość gradu (stąd nazwa). Umiejscawia się śródskórnie na górnej lub dolnej powiece.

Nieprawidłowe ustawienie powiek

Entropion – podwijanie powieki do środka. Z reguły jest to zmiana starcza, ewentualnie spowodowana bliznowaceniem. Sprawia, że rzęsy drażnią rogówkę i w ten sposób dochodzi do trwałego jej uszkodzenia. W takich przypadkach należy entropion operować.
Ektropion – odwijanie powieki na zewnątrz. Z reguły zmiana starcza lub spowodowana porażeniem nerwu twarzowego. Powoduje uporczywe łzawienie, może prowadzić do powikłań rogówkowych i przewlekłych stanów zapalnych spojówek.

Inne operacje powiek

Klinowe wycięcie powieki – stosowane z reguły w przypadku procesów nowotworowych, zajmujących całą grubość powieki.
Skrócenie szpary powiekowej czasowe i stałe – wykonywane w przypadkach, gdy istnieje konieczność zmniejszenia szpary powiekowej w celach leczniczych.

Zmiany po usunięciu badane są w pracowni histopatologicznej.

Nasza kadra

dr Elżbieta Archacka

Specjalista chorób oczu. Jest absolwentką wydziału lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej. Od 1996 roku pracuje w…

pokaż więcej

dr Agata Bełżecka

Specjalista chorób oczu. Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej, I WL, w latach 1988-1995. Staż podyplomowy odbyła…

pokaż więcej

dr Mariusz Rowiński

WYKSZTAŁCENIE 1989-1995  Warszawska Akademia Medyczna I Wydział Lekarski 2006-2006  Szkoła Główna Handlowa Studia Podyplomowe Zarządzanie Zakładami Opieki…

pokaż więcej

dr Aneta Bembenek

Specjalista chorób oczu, lekarz medycyny estetycznej. Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Studia…

pokaż więcej