Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

Drobne zabiegi na gałce ocznej - niektóre zmiany wymagają interwencji chirurga

Skrzydlik

to zmiana degeneracyjna spojówki, przypominająca skrzydło owada – stąd jej nazwa. Patologicznie zmieniona spojówka napełza w postaci klina na rogówkę. W przypadku szybkiego wzrostu może dojść do sytuacji, kiedy szczyt skrzydła wchodzi w oś widzenia i upośledza ostrość wzroku. Dlatego zmianę należy operować jak najwcześniej. Choroba najczęściej występuje u osób pracujących na świeżym powietrzu w dużym nasłonecznieniu.

Zmiany barwnikowe

to skupiska komórek barwnikowych (melanocytów) umiejscowione na gałce ocznej. Z reguły są stabilne i niegroźne. Jeśli jednak zauważysz, że zmiany się powiększają, wskazane jest ich usunięcie.

Zmiany degeneracyjne spojówki

np. tłuszczyk. Zmiana związana z wiekiem, umiejscawiająca się najczęściej przy rogówce „na godzinie 3 i 9”.

 

Drobne zabiegi na powiekach

Zmiany kosmetyczne

Kępki żółte – xantelasmy – skupiska cholesterolu, najczęściej umiejscowione w kątach wewnętrznych oczu na górnej i dolnej powiece. Są to niegroźne zmiany kosmetyczne.
Brodawki – różnej wielkości zmiany patologiczne skóry, będące najczęściej wynikiem infekcji wirusowej
Gradówka – zmiana patologiczna powstała w wyniku przebytego zapalenia gruczołu Meiboma. Z reguły ma wielkość gradu (stąd nazwa). Umiejscawia się śródskórnie na górnej lub dolnej powiece.

Nieprawidłowe ustawienie powiek

Entropion – podwijanie powieki do środka. Z reguły jest to zmiana starcza, ewentualnie spowodowana bliznowaceniem. Sprawia, że rzęsy drażnią rogówkę i w ten sposób dochodzi do trwałego jej uszkodzenia. W takich przypadkach należy entropion operować.
Ektropion – odwijanie powieki na zewnątrz. Z reguły zmiana starcza lub spowodowana porażeniem nerwu twarzowego. Powoduje uporczywe łzawienie, może prowadzić do powikłań rogówkowych i przewlekłych stanów zapalnych spojówek.

Inne operacje powiek

Klinowe wycięcie powieki – stosowane z reguły w przypadku procesów nowotworowych, zajmujących całą grubość powieki.
Skrócenie szpary powiekowej czasowe i stałe – wykonywane w przypadkach, gdy istnieje konieczność zmniejszenia szpary powiekowej w celach leczniczych.

Zmiany po usunięciu badane są w pracowni histopatologicznej.

Nasza kadra

dr Elżbieta Archacka

Pracuje z nami od 1996 roku. Pierwsza wykonała zabieg laserem MEL-80 w oparciu o topografię…

pokaż więcej

dr Agata Bełżecka

Specjalista chorób oczu. Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej, I WL, w latach 1988-1995. Staż podyplomowy odbyła…

pokaż więcej

dr Mariusz Rowiński

WYKSZTAŁCENIE 1989-1995  Warszawska Akademia Medyczna I Wydział Lekarski 2006-2006  Szkoła Główna Handlowa Studia Podyplomowe Zarządzanie Zakładami Opieki…

pokaż więcej

dr Aneta Bembenek

Specjalista chorób oczu, lekarz medycyny estetycznej. Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Studia…

pokaż więcej