Wady wzroku
Laserowa korekcja wad wzroku to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn pragną uwolnić się od okularów czy soczewek kontaktowych – ze względu na aktywny tryb życia, aspekty estetyczne, czy z powodów zawodowych.
Koniecznie sprawdź promocyjne ceny na wybrane zabiegi laserowej korekcji wad wzroku w CMO Laser i zmień swoje życie.
Uwagi:
- Wizyta kwalifikacyjna trwa około dwóch godzin. Składa się na nią szereg badań okulistycznych i konsultacja okulistyczna z lekarzem, który wykonywać będzie zabieg.
- Na dwa tygodnie przed badaniami kwalifikacyjnymi należy zaprzestać noszenia miękkich soczewek kontaktowych (i na cztery tygodnie przed wizytą w przypadku noszenia soczewek twardych). Soczewki tymczasowo zmieniają kształt rogówki, co może zafałszować wyniki badań.
- Z uwagi na konieczność farmakologicznego rozszerzenia źrenicy, przez kilka godzin po badaniach kwalifikacyjnych wykluczone jest prowadzenie pojazdów mechanicznych. Prosimy o wybór innej formy transportu na i po wizycie kwalifikacyjnej.
W CMO Laser dobieramy metodę laserowej korekcji wady wzroku indywidualnie do potrzeb danego Pacjenta (optymalną dla danego przypadku).
Zapraszamy do zapisów na wizyty kwalifikacyjne.
Zapisy realizujemy:
- telefonicznie pod nr tel.: (22) 654-68-06, 654-67-81, 826-65-66,
- elektronicznie – przez system rejestracyjny dostępny pod linkiem,
- oraz mailowo pod adresami: info@okolaser.com.pl
Zapraszamy!
Wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm) są wynikiem nieprawidłowego ogniskowania promieni światła na siatkówce. Jest to spowodowane zbyt dużą mocą skupiającą układu optycznego oka, w którego skład wchodzą rogówka i soczewka, lub zbyt długą gałką oczną. Jedną z metod wyrównywania wad wzroku jest korekcja laserowa. Laser wykorzystuje się, aby nadać rogówce odpowiedni kształt, wymodelować ją, dzięki czemu osoba z wadą wzroku nie musi stosować okularów ani soczewek kontaktowych. W przypadku krótkowzroczności wiązka lasera spłaszcza rogówkę w centrum, w nadwzroczności – uwypukla ją. Nie ma tu żadnych nacięć – nie ma więc ryzyka uszkodzenia rogówki. Cały zabieg jest programowany w komputerze, pracą lasera steruje komputer. Pierwsze zabiegi laserem excimerowym przeprowadzono w USA, w 1989 roku. Od tamtej pory – na całym świecie zoperowano tą metodą miliony osób.
Laser excimerowy pomaga leczyć nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, a także wady mieszane.
Sam zabieg laserowej korekcji trwa kilka minut. Wcześniej pacjent dostaje znieczulenie miejscowe (w postaci kropli do oczu). W wyjątkowych przypadkach można skorzystać ze znieczulenia anestezjologicznego. Zabieg jest bezbolesny. Pacjent po korekcji laserowej niemalże natychmiast może wyjść do domu, a po kilku dniach (zależnie od metody) wrócić do pełnej aktywności.
Zabieg korekcji laserowej wad wzroku
Zabiegi korekcji laserowej wykonujemy od 1996 roku. W naszej klinice oferujemy różnorodne metody laserowej korekcji wad wzroku, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
Pamiętaj: zabiegi wykonywane są zawsze w znieczuleniu, pacjent w ich trakcie nie odczuwa bólu.
Korekcja laserowa – metody zabiegów:
Presbiopia (starczowzroczność) to dolegliwość, która w różnym stopniu dotyka niemal każdej osoby po 40. roku życia. W klinice prof. Szaflika oferujemy przełomową metodę jej leczenia – laserową korekcję PRESBYOND®. To rozwiązanie, które pozwala pozbyć się okularów progresywnych czy okularów do czytania.
Zabieg wykonuje się przy zastosowaniu metody femtoLASIK, czyli jednej z metod laserowej korekcji wzroku. Polega na laserowym wycięciu „klapki” w rogówce, odpowiedniej modyfikacji powierzchni pod klapką, a następnie repozycji wyciętego płatka. Procedura na obu oczach trwa około kwadransa, a po kilku godzinach odzyskuje się ostrość wzroku.
Procedura PRESBYOND® zapewnia widzenie obuoczne, trójwymiarowe, na wszystkie odległości patrzenia– do dali, bliży a także na pośrednie odległości, a także wysokie poczucie kontrastu.
Widzenie uzyskane dzięki tej procedurze jest bardzo dobrze tolerowane przez Pacjentów, a jej efekty są stabilne.
Zabieg przeprowadzany jest przy pomocy lasera femtosekundowego VisuMax (firmy Zeiss). Dzięki wyjątkowej precyzji możliwe jest wytworzenie śródrogówkowej soczewki o średnicy 6,0 mm do 6,8 mm, którą następnie usuwa się przez niewielkie (do 4 mm) nacięcie.
Zabieg polega na zdjęciu nabłonka rogówki za pomocą specjalnego narzędzia Epi-Clear (firmy Orca Surgical), pozostawiając głębsze warstwy rogówki nietknięte. Po zakończeniu modelowania rogówki laserem, nałożona zostaje opatrunkowa soczewka kontaktowa na okres 5-7 dni.
FemtoLASIK
Zabieg okulistyczny FemtoLASIK to procedura chirurgiczna stosowana w celu korygowania wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność (miopia), nadwzroczność (hipermetropia) i astygmatyzm. Jest to zaawansowana metoda laserowa, która zyskała popularność ze względu na swoją skuteczność i precyzję.
Procedura FemtoLASIK składa się z kilku etapów:
Kwalifikacja pacjenta:
Przed zabiegiem stan oczu jest dokładnie oceniany przez okulistę. Lekarz bada wnikliwie ogólny stan zdrowia oczu. W tym czasie pacjent jest również informowany o przebiegu zabiegu oraz oczekiwanych rezultatach.
Przebieg zabiegu:
Podczas zabiegu wykorzystywane są dwa lasery, excimerowy i femtosekundowy.
Tworzenie płatka rogówki: Pierwszym krokiem zabiegu FemtoLASIK jest stworzenie cienkiego płatka na powierzchni rogówki. W tym celu wykorzystywany jest laser femtosekundowy, który precyzyjnie odcina cienką warstwę tkanki rogówki.
Korekcja wady refrakcji: Po utworzeniu płatka, kolejny laser – laser excimerowy – jest używany do korekcji wady refrakcji. Ten laser usuwa precyzyjnie mikrometryczne warstwy tkanki rogówki, co zmienia jej krzywiznę i tym samym koryguje wadę wzroku.
Zakończenie procedury: Po zakończeniu korekcji wady refrakcji, płatek rogówki jest starannie umieszczany z powrotem na swoim miejscu. Dzięki naturalnym właściwościom rogówki nie wymaga ona szwów do zagojenia się.
Okres rekonwalescencji:
Po zabiegu pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie wykonywania codziennych aktywności, stosowania kropli do oczu, aby przyspieszyć proces gojenia się. W większości przypadków poprawa widzenia następuje szybko, ale pełne efekty mogą być widoczne po kilku tygodniach.
Zabieg FemtoLASIK jest uważany za bezpieczny i skuteczny, a większości pacjentów uzyskuje pełną ostrość widzenia po jego wykonaniu. Jednak jak każda procedura chirurgiczna, niesie za sobą pewne ryzyko powikłań, dlatego ważne jest, aby pacjent był dokładnie oceniany przez specjalistę przed podjęciem decyzji o zabiegu.
Podczas tej metody zaaplikowany zostaje roztwór alkoholu, dzięki któremu powierzchniowa warstwa rogówki – nabłonek mięknie i można go wtedy swobodnie odsunąć. Kolejny etap to wykonanie fotoablacji przedniej powierzchni rogówki przy użyciu lasera excimerowego. Na koniec nabłonek rogówki zostaje ułożony w pierwotnej pozycji. W celu przyspieszenia procesu gojenia, na kilka dni założona zostaje soczewka kontaktowa.
U niektórych pacjentów wada wzroku połączona jest z nieregularnością powierzchni rogówki lub dużymi aberracjami w układzie optycznym oka. Takie zmiany mogą być wrodzone, jednak częściej obserwuje się je po wcześniejszych zabiegach, takich jak chirurgia refrakcyjna, usunięcie zaćmy, przeszczep rogówki, a także po urazach czy zapaleniach rogówki. W takich przypadkach możemy połączyć korekcję wady wzroku z korekcją wspomnianych zaburzeń. W zależności od typu nieprawidłowości przeprowadzamy zabiegi indywidualizowane w oparciu o topografię rogówki (Topography Supported Customized ablation – TOSCA albo TR) lub analizę aberracji w układzie optycznym oka (Wavefront Supported Customized Abbltion – WASCA, albo WF). Zatem jeśli zaistnieje potrzeba, wykonujemy zabiegi indywidualizowane jako pierwotną procedurę lub jako wtórną, eliminując nieprawidłowości nieskorygowane podczas pierwszego zabiegu.
Jesteśmy jednym z niewielu ośrodków na świecie, w których są przeprowadzane tego typu procedury w takich schorzeniach jak stożek rogówki. Należy jednak zaznaczyć, że takie zabiegi nie mogą być wykonane u każdego pacjenta. Decyzja o zakwalifikowaniu jest indywidualna i zapada po przeprowadzeniu kompleksowego badania kwalifikacyjnego i rozmowie z pacjentem.
Takie, jak LASIK, nie są stosowane w naszej klinice. Ze względu na wieloletnie doświadczenie, biorąc też pod uwagę komfort pacjenta w czasie zabiegu i ryzyko powikłań, które mogą wystąpić po LASIKu (decentralizacja klapki, wrastanie naczyń pod klapkę), odstąpiliśmy od tej metody.
Zabiegi z zastosowaniem lasera femtosekundowego
W 2001 roku laser femtosekundowy został zatwierdzony przez FDA do zabiegów warstwowych na rogówce. Laser The IntraLase Pulsion FS™ generuje pulsy o czasie trwania 10-15 sekundy w bliskiej podczerwieni (1053 nm). Nie są one absorbowane przez optycznie przezroczyste tkanki. Wiązkę lasera można zatem ogniskować na dowolnym miejscu w tkance. Pod wpływem energii lasera dochodzi do fotodysrupcji – rozerwania tkanki z wytworzeniem pęcherzyków gazu. W ten sposób wytwarzany jest płatek rogówki o założonej grubości. Można bezpiecznie wytworzyć płatek o dowolnej grubości, nawet 100 μm (technika SBK), co stwarza możliwości korygowania większych wad. Zaletą jest również to, że podciśnienie wytwarzane podczas stabilizacji urządzenia na oku jest niższe (35 mmHg) od ciśnienia wytwarzanego w czasie stosowania mechanicznego mikrokeratomu.
Laser femtosekundowy VisuMax (Carl Zeiss Meditec) może być wykorzystany także w innych procedurach chirurgicznych, takich jak SMILE (Small Incision Lenticule Extraction). Technika ta polega na wytworzeniu odpowiednio zaplanowanej śródrogówkowej soczewki o średnicy od 6.0 mm do 6.8 mm i grubości zależnej od wielkości korygowanej wady, którą następnie usuwa się przez 2,5-4 milimetrowe cięcie w górnym kwadrancie. Uzyskuje się w ten sposób odpowiednią zmianę krzywizny, a co za tym idzie mocy łamiącej przedniej powierzchni rogówki, potrzebną do skorygowania istniejącej wady wzroku. Technika ta jest pozbawiona powikłań związanych z klapką, obserwowanych przy LASIK, m.in. przemieszczenie kalki, jej pofałdowanie, wzrastanie nabłonka pod klapkę. Ponadto powoduje mniejsze uszkodzenie nerwów rogówkowych (mniejsze objawy suchości oka w okresie pooperacyjnym), wykorzystuje mniej tkanki do skorygowania jednej dioptrii w porównaniu do innych technik, co umożliwia wyrównywanie większych wad oraz daje lepszą biomechaniczną stabilność tkanki rogówkowej. SMILE umożliwia skorygowanie krótkowzroczności do -10,0 dioptrii, cylindra do 5,0 dioptrii (ekwiwalent sferyczny do -12,5 dioptrii).
Kontrole i rekonwalescencja
Po zabiegu laserowej korekcji wzroku
- we wczesnym okresie pooperacyjnym mózg przyzwyczaja się do nowego widzenia
- przez kilka dni możliwe są dolegliwości bólowe – pomogą tutaj leki przeciwbólowe dostępne bez recepty
- przez pierwsze dni możliwy jest światłowstręt – tutaj pomagają specjalne, przyciemnione okulary, które pacjent dostaje po zabiegu
- schemat wizyt ustalany jest z lekarzem – w zależności od metody operacji może być potrzebna wizyta w 7-8 dniu po zabiegu
- w czasie gojenia się rogówki (do 7 dni) mogą wystąpić kłopoty z pracą przy komputerze, oglądaniem telewizji, czytaniem. Jest to sprawa indywidualna
- pacjent dostaje receptę na leki, które musi zakraplać przez kilka tygodni, zgodnie ze schematem przekazanym przez lekarza
Należy unikać
• przez pierwszy tydzień intensywnej pracy – należy dać oczom odpocząć, a rogówce – wygoić się
• do 6 tygodni kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych (basen, jezioro, morze)
• przez 2-3 miesiące – intensywnego wysiłku fizycznego (np. ciężkich ćwiczeń na siłowni, noszenia ciężarów)
• należy stosować antykoncepcję – aby mieć gwarancję, że przez pół roku pacjentka nie zajdzie w ciążę
Można: prowadzić samochód, latać samolotem, pracować przy komputerze, czytać, pisać i żyć zgodnie ze swoim rytmem.
Sprzęt
Laser MEL-90 firmy Carl Zeiss jest jednym z najnowocześniejszych laserów excimerowych
- Prawdziwa nowość – FLEXIQUENCE® – Funkcja przełączania pozwala elastycznie wybrać między częstotliwością 250 Hz a 500 Hz
- Potrójne A – MEL 90 posiada również AAA – zaawansowany algorytm ablacji. AAA oferuje wysoki stopień precyzja i przewidywalność
- MEL 90 można precyzyjnie dopasować do indywidualnych potrzeb współczesnej chirurgii refrakcyjnej
- MEL 90 to także pierwszorzędna platforma do leczenia pacjentów ze starczowzrocznością
Nasza kadra
W CMO Laser mamy 3 specjalistki zajmujące się diagnostyką, kwalifikacją i zabiegiem korekcji laserowej wad wzroku.