Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

Laserowa korekcja presbiopii
W CMO Laser udostępniamy Pacjentom nowoczesną metodę leczenia starczowzroczności – PRESBYOND®, która pozbawiona jest wad monowizji. Ta przełomowa procedura pozwala osobom ze starczowzrocznością uwolnić się od okularów do czytania lub progresywnych. Zapewnia ona „naturalne” widzenie obuoczne, trójwymiarowe, na wszystkie odległości, bez niekorzystnego wpływu na poczucie kontrastu. Zatem pacjent uzyskuje znakomitą ostrość widzenia do dali, bliży i na odległości pośrednie. Ta metoda korygowania starczowzroczności jest bardzo dobrze tolerowana przez Pacjentów, a jej efekty są stabilne.
Popularnym zabiegiem korygującym presbiopię pozostaje w dalszym ciągu korekcja laserowa metodą EBK. Zabieg polega na zdjęciu nabłonka rogówki za pomocą specjalnego narzędzia Epi-Clear (firmy Orca Surgical) i przygotowaniu w ten sposób rogówki do działania lasera excimerowego, którego wiązka zmienia jej krzywiznę niwelując wadę wzroku. Po zakończeniu modelowania laserem, nałożona zostaje opatrunkowa soczewka kontaktowa na okres ok. 5-7 dni.

Korekcja presbiopii poprzez doszczepienie soczewek wewnątrzgałkowych

Od maja 2015 w CMO LASER dostępna jest również procedura, która polega na doszczepieniu wieloogniskowych soczewek Reverso®. Soczewki te umożliwiają rezygnację ze stosowania okularów do czytania u pacjentów, którzy przeszli operację zaćmy i mają wszczepione soczewki jednoogniskowe. Soczewki Reverso® mogą być doszczepione u pacjentów w każdym wieku – oczywiście po zakwalifikowaniu do takiej procedury, jeśli oko spełnia warunki podobne, jak wymagane podczas kwalifikacji do soczewek wieloogniskowych (np. Restor) wszczepianych podczas operacji zaćmy.

Badanie kwalifikacyjne, poza szczegółowym badaniem okulistycznym, obejmuje badania dodatkowe, m.in. topografię (mapy) rogówki, badanie śródbłonka rogówki i badanie UBM przedniego odcinka oka. W trakcie jego trwania okulista wyklucza obecność chorób lub stanów, które mogłyby przyczynić się do gorszego wyniku operacji – takich jak choroby plamki, astygmatyzm powyżej 0,75 Dpt, czy zaawansowane choroby powierzchni oka. Zabieg nie jest także przeprowadzany u osób, u których warunki anatomiczne utrudniałyby bezpieczne przeprowadzenia operacji- takie czynniki to niska gęstość komórek śródbłonka, słabość naturalnych więzadełek soczewki lub zbyt płytka komora przednia oka.

U pacjentów, których była zoperowana zaćma i wszczepione soczewki jednoogniskowe, naturalna akomodacja nie istnieje. Pacjenci najczęściej mają tak kalkulowaną moc soczewek wewnątrzgałkowych, by po operacji dobrze widzieć do dali a do czytania korzystać z okularów.
To dla nich medycyna znalazła rozwiązanie – dodatkowe soczewki wewnątrzgałkowe typu Add-on Reverso® Multifocal francuskiej firmy Cristalens.

Umów się na wizytę

Informacje dodatkowe

 • Soczewka Reverso® jest zwijalną soczewką tylnokomorową typu Add-on (inaczej piggy-back), wszczepianą do oka poprzez małe, tunelowe nacięcie w rogówce szerokości tylko 2mm.
  Soczewka umieszczana jest w tylnej komorze oka, w tzw. bruździe rzęskowej, czyli za tęczówką.
  Nie jest zatem widoczna np. w lustrze.
 • Po operacji nie jest konieczne zakładanie (ani później zdejmowanie) szwów, przez kilka tygodni po zabiegu należy zapuszczać do operowanego oka zalecone przez lekarza krople.
  Przez pierwsze dwa tygodnie od zabiegu jest szczególnie ważnym, aby pacjent nie uciskał i nie pocierał operowanego oka.
 • Dzięki wieloogniskowej, dyfrakcyjnej konstrukcji soczewki Reverso®, na siatkówkę oka pada równocześnie ostry obraz przedmiotów położonych zarówno w dali, jak i bliskich.
  Po krótkim okresie gojenia po zabiegu i neuroadaptacji, najczęściej nieprzekraczającym kilku dni, pacjent może widzieć wyraźnie np. tekst książki czy gazety, nie korzystając z okularów do czytania.
  Pełnia efektu operacji osiągana jest najczęściej po wszczepieniu soczewek wieloogniskowych do obu oczu pacjenta.
 • Wykorzystanie w soczewkach Reverso® zjawiska dyfrakcji pozwala na powstanie dwóch ognisk fali światła (do dali i do bliży), ale może również skutkować nieznacznym pogorszeniem czułości kontrastu odczuwalnym przez niektórych pacjentów zwłaszcza w warunkach złego oświetlenia.
 • Do ostrego widzenia z bliska i czytania bez okularów wymagane są zwykle dobre warunki oświetleniowe. W niektórych przypadkach, do czytania bardzo drobnego druku o niskim kontraście, lub przy słabym świetle, pacjent może nadal potrzebować okularów słabej mocy, (około +1Dpt).
 • Podobnie jak w przypadku innych wewnątrzgałkowych soczewek wieloogniskowych, u niektórych pacjentów po zabiegu mogą występować niekorzystne zjawiska optyczne, takie jak glare czy halo (rozpraszanie światła lub widzenie poświaty wokół źródeł światła w warunkach nocnych).
  Dlatego soczewki wieloogniskowe, w tym soczewka Reverso® nie są zalecane u osób, które ze względu na tryb życia, wykonywaną pracę, lub hobby wymagają bardzo dobrego widzenia w warunkach zmierzchowych lub nocnych (np. często prowadzą samochód nocą).