Zaćma
Zaćma lub inaczej katarakta jest w dzisiejszych czasach jedną z najpopularniejszych chorób oczu. Dotyka ona ludzi zarówno w wieku 40 jak też 60 lat. Polega na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka.
Przewagą tej choroby jest fakt, iż przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Podstępnie skrada się, by w końcu zaatakować. Pacjenci początkowo widzą niewyraźnie, obrazy są mniej ostre niż dotychczas, pojawia się problem z rozpoznawaniem kształtów, oczy łzawią i bardzo szybką się męczą. Mocniejsze światło w nocy staje się bardziej drażliwe niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli któryś z objawów nas niepokoi, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Jeśli chodzi o rodzaje zaćmy – może ona być wrodzona lub nabyta. W sytuacji, gdy jest to schorzenie wrodzone, najczęściej przyczyną są choroby i infekcje wirusowe matki w czasie trwania ciąży, tj. różyczka, czy grypa lub po prostu uwarunkowania genetyczne. W tym przypadku korekta następuje bardzo szybko po urodzeniu za pomocą operacji.
W zaćmie nabytej wyróżnić możemy:
- zaćmę starczą
- zaćmę urazową
- zaćmę toksyczną
- zaćmę wikłającą
- zaćmę polekową
- zaćmę metaboliczną
Pamiętajmy, że zaćma jest schorzeniem w pełni uleczalnym w każdym wieku. Najważniejsza jest szybka diagnoza i niezwłoczne podjęcie właściwego leczenia. Niestety zaćma u każdego pacjenta przebiega inaczej – niekiedy rozwija się kilka miesięcy, czasem wiele lat.
Leczenie zaćmy odbywa się za pomocą operacji, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej. Wykorzystywane są do tego ultradźwięki oraz laser femtosekundowy.
Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno na skuteczną diagnozę i podjęcie odpowiedniej metody leczenia zaćmy – zaćmę można bowiem zoperować w każdym wieku. Nieleczona może jednak doprowadzić do ślepoty.