Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

Jaskra

Jaskra jest niezwykle podstępną i niestety nieuleczalną chorobą. Nieleczona lub zaniedbana prowadzić może do całkowitej utraty wzroku.

Powstaje ona w wyniku wzrostu ciśnienia w oku. Ciśnienie wzrasta wskutek  zbierania się w gałce ocznej cieczy wodnistej, której swobodny wyciek został zablokowany.

Niestety wciąż nie znamy dokładnych przyczyn powstawania jaskry. Szanse na rozwój choroby zwiększają się jednak, jeśli narzekamy na częste migreny, mamy problemy kardiologiczne, chorujemy na przewlekłe choroby, tj. miażdżyca i cukrzyca, a także palimy papierosy. Do czynników ryzyka zalicza się również wiek powyżej 35. roku życia. Należy jednak pamiętać, że choroba może się pojawić w każdym wieku.

Jaskra przeważnie nie boli i nie daje żadnych konkretnych objawów. Przeważnie, gdyż w przypadku ponad 80% chorych mamy do czynienia z jaskrą otwartego kąta. Ta postać choroby jest niezwykle trudna do wykrycia, gdyż nie daje żadnych objawów. Przez lata niszczy włókna nerwu wzrokowego, doprowadzając do powiększania się ubytków w polu widzenia. Jedynym symptomem, który powinien zaniepokoić, jest tu pogorszenie ostrości widzenia. Jest ono jednak zauważalne niestety dopiero w końcowym stadium choroby. W przypadku pozostałych niespełna 20% chorych mamy do czynienia z jaskrą zamkniętego kąta. W tym przypadku charakterystyczne jest bardzo wysokie ciśnienie w oku, któremu towarzyszy silny ból oka, bóle głowy, nudności i wymioty. Objawy te to tak zwany ostry atak jaskry, który wymaga natychmiastowej hospitalizacji i interwencji lekarza.

Całkowite wyleczenie jaskry jest niestety niemożliwe i spustoszeń, których dopuściła się ta choroba, nie da się cofnąć. Dzięki właściwej diagnozie możemy jedynie powstrzymać dalszy jej rozwój. Najczęściej wystarcza leczenie kroplami i regularna kontrola. Jeśli jednak choroba postępuje mimo ich stosowania, konieczne  jest leczenie chirurgiczne.

Najczęściej wykonywanymi zabiegami w leczeniu jaskry są: trabekulektomiasklerektomia, a także zabiegi setonowe (implanty Ex-press) oraz kanaloplastyka.

Zadbajmy o swój wzrok i nie pozwólmy się oszukać tej podstępnej chorobie.

Przeczytaj następny artykuł z poradnika pacjenta: »