Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

Leczenie AMD w czasie pandemii

— czy muszę wybierać pomiędzy ryzykiem utraty wzroku a ryzykiem zakażenia COVID-19?

Pytania i odpowiedzi opracowane na podstawie materiałów American Macular Degeneration Foundation (www.macular.org)

 

Mam suchą, dotąd raczej stabilną postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Zbliża się termin mojej wizyty kontrolnej u okulisty. Czy powinnam ją przełożyć?

W związku z pandemią koronawirusa kliniki i poradnie okulistyczne ograniczają bezpośrednie przyjmowanie chorych leczonych przewlekle ze stabilną postacią choroby. Jeśli nie odczuwasz pogorszenia widzenia, wizytę rozsądnie byłoby przełożyć. W przypadku wątpliwości skontaktuj się ze swoim okulistą.

Cierpię na suchą postać AMD i zauważyłem pogorszenie widzenia. Należę jednak do grupy podwyższonego ryzyka powikłań po ewentualnym zakażeniu COVID-19. Czy powinienem udać się do okulisty?

Skontaktuj się telefonicznie ze swoim okulistą. Wspólnie rozważycie, czy istnieje zagrożenie dla Twojego wzroku i jak pilna jest bezpośrednia konsultacja okulistyczna. Niewykluczone, że w Twoim przypadku osobista wizyta u okulisty będzie jednak konieczna.

Mój okulista uważa, że w związku z pogorszeniem widzenia powinnam przyjść do kliniki na konsultację. Ja jednak boję się zakażenia COVID-19 — jestem w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań. Co powinnam zrobić?

Wprawdzie wszystkie czynne kliniki powinny stosować się do wytycznych, które minimalizują ryzyko zakażeń, ale procedury te mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi placówkami. Dowiedz się, jakie konkretnie zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego wdrożono w Twojej klinice, i na tej podstawie podejmij decyzję.

Mam mokrą postać AMD i co miesiąc musze przyjmować w klinice iniekcje doszklistkowe. Jednocześnie jestem w grupie podwyższonego ryzyka powikłań po ewentualnym zakażeniu COVID-19. Mam wrażenie, że ta sytuacja zmusza mnie do wyboru pomiędzy zachowaniem wzroku a zachowaniem zdrowia, czy nawet życia! Co robić?

Rzeczywiście, badania wskazują, że w przypadku mokrej postaci AMD regularne przyjmowanie iniekcji anti-VEGF jest kluczowe — pominięcie nawet jednego zastrzyku może pogorszyć widzenie. Skontaktuj się telefonicznie ze swoim okulistą. Na podstawie długości okresu przyjmowania iniekcji i dotychczasowej stabilności Twojego widzenia podejmie on decyzję, czy możliwe jest ewentualne wydłużenie odstępu czasowego pomiędzy zastrzykami. Nie podejmuj jednak takiej decyzji samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli osobista wizyta w klinice będzie konieczna, sprawdź, jakie wdrożono tam zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego i na tej podstawie podejmij decyzję. Wydaje się, że nie warto poświęcać wzroku z powodu obawy przed zakażeniem, choć oczywiście Twoje życie jest najważniejsze. Decydując się na osobistą konsultację w klinice pamiętaj o środkach bezpieczeństwa podczas dojazdu na miejsce.

Uważam, że moja klinika okulistyczna odpowiednio zadbała o bezpieczeństwo epidemiologiczne pacjentów, ale obawiam się ryzyka zakażenia podczas dojazdu. W grę wchodzi transport publiczny lub taksówka. Proszę o poradę.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy ktoś ze znajomych nie mógłby Cię podwieźć do kliniki własnym samochodem. To bezpieczniejsze rozwiązanie. W obecnej sytuacji wiele osób pracuje z domu, dzięki czemu są bardziej elastyczne czasowo i dostępne. Wybierz osobę, która w Twojej opinii starannie dba o swoje bezpieczeństwo epidemiologiczne.

Jeśli nie ma takiej możliwości, w taksówce lub w podobnym środku transportu nie wstydź się poprosić kierowcy o założenie maski oraz zapytać go o ewentualne ryzyko jego zakażenia COVID-19. W komunikacji miejskiej możesz też zdezynfekować chusteczkami antybakteryjnymi poręcze, czy siedzenie. Miej na sobie lateksowe rękawiczki oraz jednorazową maseczkę. Zabierz ze sobą dodatkową parę rękawiczek i maseczkę na podróż powrotną — najprawdopodobniej po wejściu do kliniki będziesz musiała zutylizować te, w których przyjechałaś.

Co mogę zrobić dla utrzymania obecnej kondycji wzroku przebywając w kwarantannie?

Jeśli cierpisz na wczesną, stabilną, suchą postać AMD, przede wszystkim postaraj się zachować odpowiednią dietę. Przyjmuj zapisane przez lekarza suplementy (np. luteina czy zeaksantyna). Jeśli Twoje suplementacja związana z AMD obejmuje też cynk, skonsultuj z lekarzem ewentualną dodatkową suplementację tego pierwiastka (np. mającą na celu zapobieganie przeziębieniom czy grypie). Zbyt duże dawki cynku mogą bowiem być toksyczne.

Dodatkowo, regularnie (co najmniej raz w tygodniu) wykonuj test Amslera. Jeśli zauważysz jakiekolwiek negatywne zmiany w widzeniu, niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie ze swoja kliniką okulistyczną.

Przeczytaj następny artykuł z poradnika pacjenta: »