Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

Wady refrakcji

Wady refrakcji są wadami ostrości wzroku. Są to najczęściej spotykane w okulistyce zaburzenia, do których należą:

  • krótkowzroczność
  • nadwzroczność
  • astygmatyzm
  • starczowzroczność

Krótkowzroczność to najczęściej występująca wada wzroku, która polega na tym, że obraz, zamiast skupiać się na siatkówce, skupia się przed nią, w konsekwencji czego przedmioty znajdujące się daleko są nieostre. Należy pamiętać, że w przypadku kobiet w ciąży krótkowzroczność może się pogłębić.

Nadwzroczność (dalekowzroczność) to wada, której objawy są przeciwne do tych występujących w przypadku krótkowzroczności. Osoba z niewielką nadwzrocznością lepiej widzi bowiem przedmioty znajdujące się daleko, a te znajdujące się blisko są dla niej zamazane. Z dużą nadwzrocznością widzi niewyraźnie z daleka i z bliska.

Astygmatyzm (niezborność) to zaburzenie wzroku dotykające duży odsetek społeczeństwa. To obok nadwzroczności i krótkowzroczności najczęściej występująca wada wzroku. Najczęściej astygmatyzm jest wynikiem zaburzeń powierzchni rogówki, przez co światło padające na nią załamuje się w różny sposób, powodując zaburzenia ostrości widzenia lub zniekształcenia obrazu – światło, zamiast skupiać się na jednym punkcie siatkówki, skupia się na dwóch. Konsekwencją tego jest fakt, iż osoby z astygmatyzmem kontury przedmiotów widzą jako nieostre i zniekształcone. Poza zaburzeniami wzroku, astygmatyzm może również powodować częste bóle głowy, przemęczenie oraz pieczenie oczu.

Starczowzroczność powstaje w wyniku naturalnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Wada objawia się m.in. problemami z czytaniem i widzeniem z bliska, a jej pierwszym symptomem jest „wydłużenie ręki” – czyli konieczność odsuwania książki, gazety na coraz większą odległość. Starczowzroczność pojawia się najczęściej u osób po 40. roku życia i ulega zahamowaniu ok. 65. roku życia.

Aby zminimalizować negatywne skutki wad wzroku, konieczne są regularne wizyty kontrolne u lekarza okulisty oraz odpowiednie nawilżanie oczu i ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem czy telewizorem.

Przeczytaj następny artykuł z poradnika pacjenta: »