Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

Faq – najczęściej zadawane pytania

Czy w trakcie zwykłej wizyty okulistycznej będę miał rozszerzane źrenice?

W naszej klinice każdy pacjent w czasie tzw. pierwszej wizyty ma wykonane dokładne badanie wzroku. Rozszerzamy więc źrenice, aby dokładnie obejrzeć dno oka – ocenić siatkówkę. Inne badania to: autorefraktometr, topografia rogówki szczególnie u pacjentów z astygmatyzmem), pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie ostrości wzroku. Lekarz ogląda oczy w lampie szczelinowej – pozwala to na ocenę stanu rogówki i soczewki (pod kątem zaćmy). Na taką pierwszorazową wizytę nie należy jechać samochodem – po porażeniu akomodacji występują przejściowe problemy z ostrością wzroku – a jeśli nosisz soczewki kontaktowe, dobrze jest je zdjąć przynajmniej dzień przed wizytą.

Czy wybór metody usunięcia zaćmy zależy od jej twardości?

Tak. Najłatwiejsze technicznie jest usunięcie zaćmy miękkiej. Im jądro soczewki jest twardsze tym możliwość wykonania fakoemulsyfikacji jest mniejsza. W przypadku bardzo „twardych zaćm” stosowana jest metoda pozatorebkowego usunięcia. Rozwój technik fakoemulsyfikacyjnych pozwala operować coraz twardsze zaćmy. W przypadku podwichnięcia soczewki (np. po urazie) jedyną metodą jej usunięcia może być krioekstrakcja.

Czy można przeprowadzić operację zaćmy w znieczuleniu miejscowym?

Operację usunięcia zaćmy rutynowo przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Czasami konieczne jest znieczulenie ogólne. Niektórzy operatorzy stosują znieczulenie kroplowe i dokomorowe – do środka oka, do komory przedniej, przed rozpoczęciem fakoemulsyfikacji.

W jaki sposób dobiera się soczewkę?

Istnieją specjalne wzory matematyczne pozwalające wyliczyć moc soczewki na podstawie długości gałki ocznej i wartości keratometrycznych rogówki. W CMO LASER do wyliczenia mocy soczewki stosujemy biometrię laserową LensMaster, a także – w przypadku soczewek torycznych – specjalny kalkulator on-line. Jesteśmy placówką w pełni wyposażoną w sprzęt diagnostyczny, dzięki któremu możemy całkowicie przygotować pacjenta do operacji zaćmy.

Przeczytaj następny artykuł z poradnika pacjenta: Jaskra »