Change font size:
Change contrast:


E-jaskra to innowacyjny projekt badań przesiewowych w kierunku jaskry, wykorzystujący tzw. sztuczną inteligencję. Tę nowatorską metodę opracowano pod kierownictwem prof. Jerzego Szaflika.

Czym jest jaskra?
Jaskra to podstępna choroba, będąca jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Polega na nieodwracalnym zanikaniu nerwu wzrokowego, co skutkuje powstaniem narastających ubytków w polu widzenia. Nieleczona prowadzi do ślepoty.

Dlaczego jaskrę nazywa się „cichym złodziejem wzroku”?
Jaskra zazwyczaj rozwija się bardzo powoli, przez co „przyzwyczaja” do swojej obecności. Chory długo nie zauważa postępującego, nieodwracalnego uszkodzenia wzroku.

Ilu Polaków może cierpieć na jaskrę?
Jaskra może rozwijać się nawet u 900 tys. Polaków (głownie po 60. roku życia), a jednak jej leczeniu poddaje się zaledwie 350 tys. z nich.

Dlaczego wczesne wykrycie jaskry jest tak ważne?
W przypadku jaskry warunkiem zachowania widzenia jest wczesne rozpoznanie choroby.
Tymczasem aż 70% przypadków jaskry wykrywanych jest zbyt późno.
W przypadku jaskry warunkiem zachowania dobrego widzenia jest wczesne rozpoznanie choroby, która w początkowym stadium nie daje żadnych alarmujących objawów.
Rozwiązaniem tego problemu mogą być badania przesiewowe, które pozwalają na rozpoznanie choroby w możliwie najwcześniejszym stadium.

Kto powinien wykonać takie badanie?
Badania przesiewowe w kierunku jaskry powinny wykonywać osoby już po 55. roku życia.
Szczególnie często badać powinny się osoby z grupy podwyższonego ryzyka, a więc te z obciążonym jaskrą wywiadem rodzinnym, a także cierpiące na wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, cukrzycę, czy migrenę i bóle głowy.

Na czym polega projekt e-jaskra?
E-jaskra to program innowacyjnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. System e-jaskra używa tzw. sztucznej inteligencji (Artificial intelligence) w procesie diagnostycznym.
Program e-jaskra charakteryzuje wysoka skuteczność diagnozy. Badany otrzymuje wynik określający podejrzenie występowania jaskry z prawdopodobieństwem do 90%.
Jak przebiega badanie w systemie e-jaskra?
Badanie jest krótkie i komfortowe dla Pacjenta. Nie wymaga przygotowania. Polega na wykonaniu zdjęcia dna oka (bez konieczności rozszerzania źrenicy), które później analizowane jest komputerowo. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut.
Jak szybko otrzymuje się wynik?
Wynik badania otrzymuje się już po kilku minutach od jego zakończenia.

Kto stworzył program e-jaskra?
Program e-jaskra opracowała interdyscyplinarna grupa fachowców pod przewodnictwem prof. Jerzego Szaflika. W trwających ponad 2 lata pracach wzięli udział wybitni okuliści, w tym prof. Jacek P. Szaflik, dr Anna Zalewska-Żmijewska oraz zespół prof. Jacka Pniewskiego z Katedry Fizyki Optycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i trzech ekspertów techniki komputerowej.

Jak działa e-jaskra?
E-jaskra działa w oparciu o komputerową analizę barwnego zdjęcia dna oka. Sztuczna inteligencja przyporządkowuje dane zdjęcie do kategorii „zdrowej” lub „chorej”, korzystając z tzw. sieci neuronowej, czyli – w uproszczeniu – bazy wiedzy wprowadzonej do systemu. Do jej stworzenia posłużyło ponad 2 500 zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę dostarczonych przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.
Co więcej, e-jaskra posiada zdolność do tzw. głębokiego uczenia się, a więc samodoskonalenia z każdym wykonanym badaniem.

Gdzie można wykonać badanie w systemie e-jaskra?
Nieodpłatne badanie w systemie e-jaskra będą wkrótce dostępne w siedleckiej poradni CMO „Laser”.

PORADNIA W SIEDLCACH
Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”
Kliniki prof. Jerzego Szaflika
Siedlce, ul. Aleksandrowska 4
oraz
firma Adamed Pharma S.A.

zapraszają na

BEZPŁATNE BADANIA W KIERUNKU JASKRY
systemem e-jaskra

24 czerwca 2019
w godz. 12:00-19:00

25-28 czerwca 2019
w godz. 11:00-19:00

Prosimy o zapisy na badanie
pod nr tel.: (25) 631 31 77
Na badanie prosimy zabrać dowód osobisty.