Zmień rozmiar czcionki:
Zmień kontrast:

MEGARIDE – najnowsza technika cross-linkingu w leczeniu stożka rogówki

Dotychczas aby uzyskać pełen efekt zabiegu należało zdjąć nabłonek rogówki przed aplikacją ryboflawiny i naświetlaniem promieniowaniem ultrafioletowym. Procedura cross-linkingu bez zdejmowania nabłonka (epi-on) jest dla pacjenta korzystniejsza, ponieważ jest krótsza i bardziej komfortowa. Nie występuje pooperacyjny ból, a widzenie szybciej wraca do normy. Mniejsze jest także ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, m.in. zapalenia rogówki czy opóźnienia gojenia nabłonka. Ponadto zabieg można wykonywać w rogówce, której grubość wynosi jedynie 350µm! Przy standardowej procedurze grubość rogówki musi być większa od 400 µm. Jednak długoterminowe obserwacje udowodniły, że taki zabieg nie jest w pełni skuteczny. Badania obrazowe wykazywały, że po zabiegu zmiany w istocie właściwej rogówki były znacznie bardziej powierzchowne niż przy standardowym zabiegu (epi-off). W efekcie u niektórych pacjentów obserwowano postęp stożka po zabiegu techniką epi-on. Dane z badań klinicznych wykazują, że połowa pacjentów poniżej 26 roku życia, u których wykonano procedurę cross-linking epi-on musiało przejść kolejny zabieg cross-linking techniką standardową. Najnowsza procedura według protokołu MEGARIDE łączy korzyści obu zabiegów epi-off i epi-on. Nie wymaga zdjęcia nabłonka rogówki a daje efekty pooperacyjne jak przy procedurze epi-off. Jak to możliwe?
Pierwszym kluczem do sukcesu jest wyjątkowa formuła ryboflawiny- Ribocross TE – zawierająca w swoim składzie witaminę E. Dzięki temu może ona swobodniej penetrować przez nieuszkodzony, hydrofobowy nabłonek rogówki, uzyskując wysokie stężenie w istocie właściwej rogówki.
Kolejną innowacją protokołu MEGARIDE jest nowoczesna lampa UV CF X-LINKER. Umożliwia ona indywidualne dopasowanie dawki i czasu naświetlania do każdej rogówki. Przed rozpoczęciem zabiegu wprowadza się dane dotyczące rogówki poddawanej procedurze, takie jak jej grubość i uwypuklenie, a system używając matematycznych wzorów ustala odpowiednią dawkę promieniowania, tj. czas i moc promieniowania UVA oraz średnicę naświetlanego obszaru.
Czas zabiegu wynosi około 25 minut, w tym czas aplikacji ryboflawiny 15 minut i czas naświetlania 10-15 minut.
Nie ma potrzeby zakładania soczewki opatrunkowej po zabiegu.
W okresie pooperacyjnym nie występują żadne dolegliwości bólowe, dyskomfort ani znaczne pogorszenie widzenia.
Należy przyjmować krople o działaniu przeciwzapalnym prze kilkanaście dni.
Procedura cross linkingu, zastosowana po raz pierwszy w latach 90 tych XX wieku, była wielokrotnie udoskonalana. Wydaje się, że nowa metoda, którą wprowadziliśmy w Centrum mikrochirurgii Oka Laser, jest najbardziej efektywną modyfikacją w historii tego zabiegu.